یک روش کارآمد برای طبخ ماهی بدون بوی زهم

ماهی

یک روش کارآمد برای طبخ ماهی بدون بوی زهم

غذا های دریایی اگرچه بسیار لذیذ هستند اما به دلیل بوی زهم آن طرفدار چندانی ندارد. در حالی که طبخ درست با استفاده از افزودنی های مناسب می تواند ماهی را به غذایی دلچسب و سرشار از ارزش غذایی تبدیل کند. به همین دلیل این بار طریقه طبخ انواع ماهی جنوب را توضیح داده ایم.

طریقه طبخ انواع ماهی جنوب
▪ مواد :
ـ ماهی ۱ عدد
ـ نمک قدری
ـ آرد سفید قدری
ـ تخم مرغ ۴ عدد

طرز تهیه:
ماهی های جنوب که عبارتند از: هامور، سنگسر، سرخو، شوریده، حلوا، قباد، کوشک، ثبتی، راشکو، زرده، عروس و میش ماهی باید به روش صحیح طبخ شوند تا لذیذ باشند و بوی زهم نداشته باشند.
چطور باید گوشت این ماهی ها را از پوست و استخوان جدا کرد:
ابتدا ماهی را به پهلو خوابانیده از ناحیه گوش با نوک کارد به طور افقی گوشت را از دنده های ماهی جدا کنید. برای گرفتن پوست نیز باید نوک کارد را از طرف دم زیر پوست کشیده و پس از آنکه قسمتی از پوست جدا شد با کمک کارد در حالی که پوست ماهی به طرف پایین باشد آن را کشیده کاملا از گوشت جدا کنید. گوشت ماهی که استخوان و پوست آن را گرفته باشند برای تهیه کباب مناسب تر است.

سرخ کردن ماهی به طریقه ساده
پس از آنکه ماهی به قطعات دلخواه برای سرخ کردن بریده و تمیز شد برای آنکه زیاد خیس نباشد آب آن را به وسیله دستمال یا پارچه خشک کرده و بعد نمک بپاشید. چند قطره آبلیمو هم در صورتی که مایل باشید روی قطعات ماهی بپاشید. بعد تکه های ماهی را در آرد بزنید به طوری که قشر نازکی از آرد روی سطح ماهی را بپوشاند، سپس در ماهیتابه انداخته پشت و روی آن را با حرارت متوسط سرخ کنید.

طریقه دیگر برای سرخ کردن ماهی
قطعات ماهی را پس از نمک زدن در آرد غلتانیده و در مایه تخم مرغ فرو برید، مایه تخم مرغ از تخم مرغ زده شده و کمی نمک تهیه می شود، پس از آنکه سطح ماهی با مایه تخم مرغ آغشته شد پشت و روی آن را در آرد سوخاری زده و در ماهیتابه سرخ کنید. در صورتی که مایل باشید می توانید در مایه تخم مرغ کمی زعفران اضافه کنید. این کار بوی خوشایندی به ماهی می بخشد.

کباب ماهی
به طور کلی می توان از انواع ماهی هایی که نام بردیم کباب تهیه کرد. پس از آنکه استخوان و پوست ماهی را گرفتید آن را به قطعات دلخواه ببرید برای هر شش سیخ کباب یک دانه پیاز متوسط رنده نموده با کمی پوست لیمو رنده شده و زعفران به ماهی اضافه کنید بگذارید مدتی بماند سپس قطعات ماهی را به سیخ کشیده روی آتش کباب کنید. در حین کباب کردن مقداری کره آب شده را که با زعفران و آبلیمو مخلوط شده باشد با برس مویی روی سیخ ها بمالید تا کباب به خوبی پخته و از سوختن روی ماهی ها جلوگیری شود.

طرز طبخ ماهی های حلوا، زبیدی، قباد شوریده و راشکو
چون این ماهی ها نیز به صورت یخ زده عرضه می شود باید مدتی در آب سرد بماند تا به طور طبیعی یخ آن آب شود، ماهی حلوا چون بدون فلس است پس از نرم شدن کافی است شکمش را خالی کرده و با کارد یا قیچی نوک دم و پره های آن را ببرید، پس از شستن و تمیز کردن نمک زده و در آرد بغلتانید و با حرارت متوسط در ماهیتا به سرخ کنید.
ماهی قباد را نیز می توان به طور سرخ کرده یا کباب مصرف نمود، پوست ماهی قباد را به طریقی که قبلا ذکر شد باید از گوشت جدا کرد. ماهی شوریده و راشکو دارای فلس است و پس از گرفتن فلس و شستن می توان آن را با استخوان یا بدون استخوان و پوست به طریقی که قبلا توضیح دادیم سرخ کرد.

ساندویچ ماهی
▪ مواد :
ـ نان سوخاری ۱۰۰ گرم
ـ ماهی قزل آلا ۴ عدد
ـ گوجه فرنگی ۲ عدد
ـ زیتون سبز ۴ عدد
ـ لیموترش ۱ عدد
ـ کره ۴۰۰ گرم
ـ قارچ ۴ تا ۶ عدد

طرز تهیه:
ابتدا ماهی ها را پاک کرده و استخوان آن را با دقت جدا می کنیم. گوشت ماهی قزل آلا لطیف است و اگر فیله کردن را با دقت انجام ندهید له می شود. گوشت فیله شده ماهی را با اندکی کره، آب لیموترش و نمک فلفل با حرارت کم می پزیم. نان ها را تست کنید اما دقت داشته باشید که از خشک شدن آن جلوگیری کنید. روی قطعات نان مقداری کره بمالید اما توجه داشته باشید که میزان چربی را متناسب با ذائقه خانواده استفاده کنید. بنابراین میزان کره مصرفی می تواند بیش از آنچه در مواد مصرفی گفته شد باشد.
لیموترش را به شکل گل درست می کنیم. روی هر ورق نان یک قطعه ماهی و دو برش قارچ گوجه فرنگی و یک عدد زیتون قرار می دهیم و نان ها را در ظرف می چنیم و لیمو ترش را وسط آنها قرار می دهیم.
در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این غذا برای ۴ تا ۶ نفر کافی است.